Поради неопходна медицинска помош на луѓето, Египет порано го отвора граничниот премин со Газа

Египет денеска го отвори граничниот премин со Газа, еден ден порано од планираното, со цел да се овозможи минување на студенти, луѓе на кои им е потребна медицинска помош и за други хумани случаи, пренесува Ројтерс.

Граничниот премин Рафа беше затворен за празникот Курбан Бајрам и требаше повторно да се отвори во понеделник.

Во израелските воздушни напади во Газа денеска се убиени 33 Палестинци, од кои 13 деца, соопштија здравствените власти во Газа.

Со нападите се зголеми и бројот на жртвите во Газа на 181, вклучувајќи 52 деца, се додава во извештајот. Израел пријавил 10 мртви, вклучително и две деца, пренесува Ројтерс.

Досега, Египет испрати 16 амбуланти возила во Газа за да ги соберат жртвите од израелското бомбардирање и да им укажат лекарска помош во египетските болници.

Како што се додава, автобус со 95 лица пристигнал утрово од Газа.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.