Здравје/Фитнес

Заблуди за јаболковиот оцет во кои сите веруваат- не смеете вака да го користите, ќе ви ги уништи органите

Јаболковиот оцет одамна е познат како одлична состојка за решавање на различни физички проблеми, но исто така и како поздрав избор за дијабетичари.

 

Иако постојат многу медицински примени на јаболковиот оцет, некои информации за него се неточни.

 

Секоја употреба треба да биде претпазлива, бидејќи премногу од овој прехранбен продукт може да биде лош за телото. Правилно земање јаболков оцет не треба да биде повеќе од 5 лажички дневно.

 

Може да се користи во салати, зеленчук или пие да се пие во чаша вода. Но, премногу јаболков оцет може да го иритира стомакот и да ја уништи забната глеѓ.

 

Без оглед на сите свои позитивни својства, овој оцет е многу силен и со погрешна употреба можете да направите повеќе штета отколку добро. Не пијте јаболков оцет на празен стомак. Оцетната и јаболкова киселина може да го иритира желудникот. За да се чувствувате најадени, без да добиете несакани ефекти од грчеви и болка, јадете појадок богат со протеини. Во овој оброк можете да го користите јаболковиот оцет или да го пиете во чаша вода по оброк.

 

Заблуда за детоксикацијата Само пиењето јаболков оцет не е природен начин за чистење на токсините, бидејќи нашиот организам веќе има сопствен систем. Црниот дроб, бубрезите и цревата му помагаат на телото да ги апсорбира хранливите материи, додека оние кои не се корисни се исфрлаат преку урина и столица. Само пиење јаболков оцет не е добар начин да се ослободите од токсините во телото.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.