Здравје/Фитнес

Користете кокосово масло и ќе имате мека и сјајна коса

Ако готвите здрава храна, тогаш познатo ви е кокосовото масло, чии што придобивки ги надминуваат кулинарските води - тоа е изненадувачки добро за кожата и косата.

 

Продира во коренот на косата, но не функционира само на површината; Повеќето други масла работат само на површинскиот слој на косата.

 

Кокосовото масло има мала молекуларна тежина што ја храни косата одвнатре.

Ја омекнува сувата коса: Малку кокосово масло се користи како "силикон" за омекнување на косата и / или правилни кадрици.

Jа смирува косата: Кокосовото масло ја покрива косата со отпорен заштитен слој.

Го зголемува сјајот поради високата количина на масни киселини, ја обновува и ја зајакнува косата и помага во борбата против штетните надворешни влијанија.

Тоа го подобрува растот на косата: Тајната е дека треба да се користи секој ден. Втријте го кокосовото масло во темето и оставете го нека отстои половина час.

Добро за сите типови коса. Хидратира и ја храни сувата и хемиски третирана коса, исто така ја регулира маснотијата и pH вредноста на косата.

Помага против првутот и себорејата.

Богато со хранливи материи за здрава коса, како што се витамин Е, К и железо.

Го има во сите продавници и не е скапо.

 

Како правилно да го користите на вашата коса?

 

Нанесете на целата коса, од корен до врв. Втријте го добро во кожата, а потоа завиткајте ја главата со топла крпа. Оставете 30 минути, по можност пред туширање, а потоа измијте ја косата како и обично.

 

Резултатот?

Сигурно ќе ви се допадне, и повеќе отколку што очекувавте! Косата ќе биде извонредно хидрирана и ќе има повеќе волумен и флексибилност.

 

Важно е да имате 100% чисто кокосово масло, а не мешавина со други состојки. Ако никогаш не сте виделе кокосово масло, тоа е проѕирно, а на температури под 24 степени, малку се згуснува и изгледа како бела смеса.

 

Иако топлината е неопходна за кокосово масло да навлезе во косата, избегнете сонце додека имате масло на косата, бидејќи (како и сите прегреани масла) може да ви ја изгори косата.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.