Здравје/Фитнес

Пронајден првиот лек за постпородилна депресија

Одобрен е првиот лек за третман на постпородилна депресија, состојба која влијае на една од седум мајки.

 

Досега, жените кои страдаат од постпородилна депресија се лекуваа со вообичаени антидепресиви. Новиот лек, наречен брексанолон, им бил даден на волонтерите преку клинички испитувања во клинички студии и значително ги намалил симптомите на постпартална депресија во споредба со плацебото.

 

Овој лек е дизајниран да влијае на хормоналните "патишта" на кои антидепресивите не можеа да влијаат досега. Постпарталната депресија, за разлика од другите депресивни нарушувања, има многу специфична причина - породување.. Брексанолонот е синтетичка форма на хормон алпорегнанолон, чие ниво драматично се намалува по породувањето.

 

Хормонот, а со тоа и овој лек, е регулиран од невротрансмитер на ГАБА, кој влијае на депресија и промени во расположението. Пронаоѓачите на овој лек сега работат на развој на пилула која ќе го има истиот механизам на дејствување, односно, ќе ја третира постпарталната депресија. Исто така, се покажа дека овој нов лек, исто така, помага при сериозни депресивни нарушувања.

 

Што е одлично во врска со овој лек, велат експертите, е тоа што делува брзо, и дека веќе една доза добиена преку инфузија нуди олеснување, односно. намалување на симптомите.

 

Сепак, она што не е добро е тоа што овој лек е премногу скап сега - чини 34.000 долари и бара пациентот да биде во болница за 60 часа за да добие инфузија. Сепак, експертите се надеваат дека ова откритие ќе доведе до нови откритија на лекови за постпартална депресија, што ќе им помогне на жените и кои ќе бидат прифатливи.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.