All for Joomla All for Webmasters
Граѓаните на Скопје кои имаат заостанати сметки за смет и вода истите имаат можност да ги подмират без камата до 28 јуни.
 
Најталентираните ученици од основните училишта во општина Бутел денеска беа дел од детскиот ликовен ден што се одржува во рамки на ликовната колонија „Љубанци 2019“.
 
Комуналните редари на Градот Скопје во првите пет месеци од годинава изрекле 645 мандатни казни, што е четирикратно зголемување во однос на изречените казни во тој период лани.
 

Изложба на Владан Ранѓеловиќ во Бутел

Во холот на Општина Бутел изложени се 20 слики од циклусот Црвена игра на ликовниот уметник од Ниш, Владан Ранѓеловиќ.
 
Општина Петровец преку ИПАРД програмата аплицираше со проект за одводна канализациона мрежа за улиците со број 18, 20 и крак на улица 1 во населено место Петровец. 
 
Општина Чаир продолжува со акцијата за отстранување на нелегалните тераси во Старата чаршија
 
Интернационалниот фестивал за баскери и живи статуи „Статуафест и Баскеркараван“ ќе се одржи во Скопје од 20 до 22 јуни со почеток од 18 и 30 до 23 часот.
 

Четири скопски села утре без струја

facebook twitter google+ linkedin pinterest Корисниците од улицата „103" во село Волково утре од 9:00 до 15:00 часот ќе останат берз напојување со електрична енергија.
 
facebook twitter google+ linkedin pinterest Одделението за безбедност на патниот сообраќај при Секторот за внатрешни работи Скопје вчера спроведе акциска контрола за откривање на возачи кои ја пречекориле брзината на движење со моторно возило на подрачјето на Скопје при што санкционира 77 возачи што ја пречекориле дозволената брзина (10 надвор од населено место и 67 во населено место).
 

За Задушница изменет сообраќаен режим

facebook twitter google+ linkedin pinterest На сообраќајниците околу гробиштата во Скопје денеска и утре ќе биде воведен посебен сообраќаен режим во периодот од 06 до 16 часот поради верскиот празник Задушница.
 
facebook twitter google+ linkedin pinterest Одделението за безбедност на патниот сообраќај денеска од 18 до 23 часот ќе преземе мерки за посебен режим на сообраќајот поради концертот на пејачот Здравко Чолиќ, што ќе се одржи на стадионот „Тодор Проески" во Скопје со почеток во 20 часот.
 
Со високи температури од жолта (алертна) фаза и денеска е зафатена територијата на целата држава.
 
Според градоначалникот на Град Скопје Петре Шилегов, во текот на оваа година би требало да започне постапката за реорганизација на јавниот транспорт.
 
Собирањето на кабастиот отпад и градежниот шут има директно влијание во зачувувањето на урбаната животна средина од аспект на санитарно и еколошко значење.
 
Одделението за безбедност на патниот сообраќај при Секторот за внатрешни работи Скопје вчера спроведе акциска контрола за откривање на возачи кои ја пречекориле брзината на движење со моторно возило на подрачјето на Скопје, при што се санкционирани 36 возачи кои ја пречекориле дозволената брзина.
 

СТОП за дивеењето на скопските улици!

Ставање крај на дивеењето на скопските улици кое резултира со се поголемиот број на сообраќајни несреќи бараат граѓаните на Скопје. Секојдневно во билтенот на МВР се среќаваат болем број на сообраќајни несреќи во кои еден дел завршуваат со фатални последици.
 
Граѓаните на Општина Гази Баба кои протестираа против одлуката да се дислоцира Центарот за зависници во Гази Баба ја добија битката.
 
Утре во Љубанци ќе започне со работа ликовната колонија ,,Љубанци 2019,,. На годинешната деветта ликовна колонија ќе учествуваат дваесетина ликовни творци од земјава и од странство. Од домашните ликовни уметници учество ќе земат : Данчо Ордев, Илија Богоевски, Владимир Лазоски, Ристо Андреев, Боро Арсовски, Ели Чочова, Мирослав Славковиќ, Харалампие Манчев, Станко Ѓорѓиев и др.
 

© 2017 MTM ТВ Дооел - Скопје. Изработка и хостинг: Делта Софт ЛТД - Гевгелија. Сите права се заштитени.