Градоначалничката на Скопје, Данела Арсовска, ја назначи Бујаре Абази за нова заменик-градоначалничка.
 
Во општина Илинден од следната учебна година за првпат ќе биде воведен целодневен престој за најмладите ученици, а ќе биде отворена и сензорна соба за децата со попреченост, што ќе биде новитет кај нас.
 
Со пораки за понатамошни успеси и достигнувања во областите на спортот, науката и културата, градоначалникот на општина Центар, Горан Герасимовски, ги додели стипендиите на талентираните ученици од општинските основни училишта.
 
Советниците за Град Скопје од ЛДП и ДОМ го поддржаа предлогот Трајко Славевски од ВМРО-ДПМНЕ да биде избран за претседател на Совет на Град Скопје.
 
Министерството за внатрешни работи известува дека на ден 18 и 19 ноември (четврток и петок) во официјална посета на Северна Македонија ќе престојува претседателот на Република Полска, Анджеј Дуда.
 
Со 26 гласа „за“ Трајко Славевски од ВМРО-ДПМНЕ е избран за претседател на Советот на Град Скопје.
 
Во Општина Илинден во тек е реализација на капиталниот проект за комплетна реконструкција на локалниот пат, улица ,,532” со должина од 2000 метри и широчина од 6 метри, како и изградба на пешачка патека со широчина од 1,5 метри, информираат од општината.
 
До крајот на годината ќе инвестираме 13 милиони денари во образованието, детската заштита и спортот, најавува во своето видео обраќање до жителите на Општина Бутел, градоначалникот Дарко Костовски.
 
Градоначалникот на Општина Центар, Горан Герасимовски, утринава во својот кабинет се сретна со претседателот на Здружението на пензионери на Општина Центар, Спиро Николовски и со секретарот на здружението, Трајко Трајановски.
 

Поради технички зафати без струја делови од Скопје

Од ЕВН Македонија АД известуваат дека денеска, поради веќе закажани технички зафати во мрежата, без електрична енергија ќе останат:
 

Синдикатите од ЈСП на средба со Арсовска

Градоначалничката на Скопје, Данела Арсовска, денеска се сретна со претставници на трите репрезентативни синдикати на вработените во Јавното сообраќајно претпријатие (ЈСП).
 

Од денеска стартува зимската служба на Град Скопје

Од денеска стартува Зимската служба на Град Скопје, а со тоа и координираните активности за зимско оддржување на улиците во надлежност на Град Скопје, врз основа на програмата усвоена од Советот и средствата предвидени во буџетот.
 
Градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска, вчера не присуствувала на доделувањето на наградите „13 Ноември“, реагираат од СДСМ.
 
Иницијативата Зелен хуман град го одржа Граѓанскиот буџетски форум на кој беше поднесен вкупно 31 предлог за одржлив и праведен развој на градот. Вкупниот износ потребен за реализација на сите поднесени предлози од 14 активистички групи е некаде околу една милијарда денари, што претставува една седмина од целосниот буџет на Град Скопје.
 
Да гледаме кон иднината и да ги надминеме разликите за Скопје повторно да биде град на солидарноста и соживотот, истакна градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска, во своето обраќање пред Споменикот на ослободителите, а по повод 13 Ноември - Денот на ослободувањето на Скопје.
 

Конституиран новиот состав на Советот на Општина Центар

Со порака за успех и работа во интерес на граѓаните, градоначалникот на општина Центар, Горан Герасимовски, им го честиташе почетокот на работата на новите советници во општинскиот Совет.
 
Градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска, денеска се сретна со претставници на Градскиот одбор на Сојузот на борците од Народноослободителната антифашистичка војна на Македонија, по повод одбележувањето на 13 Ноември – Денот на ослободувањето на Скопје.
 
Општина Бутел станува отворена општина и секој граѓанин преку телефонски број ќе може да закаже средба со градоначалникот.
 

© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.