Џон Батист ја предводи трката за „Греми“

Објавени се номинациите за „Греми“, кои ќе се доделуваат следната година, а трката за овие престижни музички награди ја предводи Џон Батист со 11 номинации, додека Џастин Бибер, Доџ Кат и Х.Е.Р. имаат по осум. Веднаш зад нив се Били Ајлиш и Оливија Родриго со 7 номинации.
 
Џ.К. Роулинг тврди дека три лица ја споделиле нејзината адреса на интернет.
 
Хитот на Д Викенд, Blinding Lights, го собори евергринот на Чаби Чекер од 1960-тите, The Twist, како песна број 1 на сите времиња на топ-листата синглови на „Билборд“.
 
Кевин Спејси и неговите продукциски куќи мора да му платат на студиото што ја направи серијата „Куќа од карти“ повеќе од 30 милиони долари поради загубите предизвикани од неговото отпуштање што следуваа по наводите за сексуално вознемирување и недолично однесување, според арбитражната одлука донесена во понеделникот.
 
Оскаровката Хали Бери првпат седна на режисерското столче за новиот филм Bruised, драма во која и глуми како поранешна фајтерка во мешани борачки вештини (ММА), која се обидува да ја оживее својата кариера.
 

„Брит авордс“ ќе воведе родово неутрална категорија

Британските награди за поп-музика (или поедноставно само „Бритс“) од в година ќе се ослободат од своите женски и машки категории со воведување родово неутрални награди за локални и меѓународни уметници, објавија организаторите во понеделникот.
 
Амбициозните проекти на култниот режисер Кристофер Нолан честопати делуваа како прецизно осмислени и одлично режирани, но исклучително скапи проекти, кои понекогаш се граничеа со уметничка мегаломанија, а во исто време постигнуваа огромен успех на киноблагајните.
 
Поп-дивата Адел во петокот го објави својот прв албум по шест години освојувајќи ги еднакво критичарите и фановите со дело за кое рече дека го направила за да му го објасни на својот мал син разводот низ кој помина, пренесуваат британски медиуми и потсетуваат дека таа се разведе од сопругот Сајмон Конеки во 2019 година.
 
К-поп бендот „БТС“ e големиот победник на американските музички награди (АМА), само четири години по нивното прво појавување во шоуто на кое гласаат фанови.
 
Скарлет Јохансон се враќа во филмскиот универзум на „Марвел“, но не како „црната вдовица“ Наташа Романоф.
 

Мајкл Китон се враќа како негативец во „Спајдермен“

Уште еден негативец се враќа во продолжението на „Спајдермен“и тоа не е никој друг туку Мршојадецот. Ликот последен пат беше виден во „Спајдермен: Враќање дома“ (Spider-Man: Homecoming) и ќе се појави во претстојниот „Морбиус“.
 
Венецуелскиот националen состав оркестри на млади и деца - познат како „Ел система“ - го собори Гинисовиот рекорд за најголем оркестар во светот, објави во саботата владата во Каракас.
 
Се чини дека Лејди Гага и Адам Драјвер добро се сложувале додека ја снимаа крими драмата „Куќата Гучи“.
 

Ким Кардашијан официјално во нова романса

Ким Кардашијан и актерот Пит Дејвидсон ја потврдија својата врска.
 
Меган, војвотката од Сасекс, откри дека таа и принцот Хари се среќни што живеат во Калифорнија, во текот на гостувањето кај Елен Деџенерис.
 
Најновиот филм за Џејмс Бонд го надмина „Ф9“ („Брзи и брсни 9“) на светските киноблагајни.
 
Џенифер Лопез во четвртокот објави пијано балада On My Way, која се наоѓа на саундтракот за претстојната романтична комедија „Омажи се за мене“ (Marry me).
 
Британката Хелен Мирен ќе добие награда за животно дело од нејзините колеги актери од „САГ“ следната година, соопштија организаторите во четвртокот.
 

© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.