Од ЈП Водовод и Канализација информираат дека утре поради реконструкција на водоводна мрежа со пречник на цевка од ф-300мм на ул.Џон Кенеди б.б (во близина на Веро), прекин во водоснабдување имаат корисниците од населбите: Топанско Поле и Чаир.
 

(Видео) 182 санкционирани возачи во Чаир

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот.
 

За еден ден казнети 207 возачи во Чаир

Полицијата за еден ден казнила 207 возачи во Чаир
 

Без вода делови на Чаир

Од ЈП Водовод и Канализација информираат дека утре поради водоводен приклучок со димензија од ф-300 мм., на улицата Никола Карев (кај мостот Бит Пазар) во населбата Чаир, прекин на водоснабдување ќе имаат корисниците од улицата Војдан Чернодрински и ул.Топанска, додека со намален притисок ќе бидат дел од улицата Крсте Мисирков до Мавровка од 9 часот до завршување на приклучокот.
 
Општина Чаир ве известува дека во текот на полицискиот час овој викенд ќе асистира за исполнување на потребите на граѓаните на нејзината територија за здравствени медикаменти обезбедувајќи транспорт за лекови од аптеките во временскиот интервал од 10:00 до 20:00 часот.
 

Без вода делови на Аеродром и Чаир

Од ЈП „Водовод и Канализација“ информираат дека заради давање на водоводен приклучок на водоводна мрежа со пречник 200 мм на Бул. Србија, утре без водоснабдување од 09:00 часот до завршување на интервенцијата ќе останат корисниците од дел од истиот булевар и бензинската станица на Окта. (Општина Аеродром).
 

Дезинфекција на 162 згради во Чаир

По дезинфекцијата на влезовите на колективните згради во населбите Стар Чаир и Топанско Поле, денеска Општина Чаир продолжи со активностите во другите населени места, информираат од општината.
 
Службите на Општина Чаир во текот на денешниот ден распределија заштитни маски и средства за дезинфекција за 15 приватни амбуланти на територија на Општина Чаир.
 
Градоначалникот на Општина Чаир Висар Ганиу е именуван за почесен член на Одборот на Пријателите на Претседателската Библиотека Woodrow Wilson во САД, информираат од општината.
 
Општина Чаир го зголемува просторниот капацитет за паркирање на возилата и го олеснува движењето на граѓаните, информираат од општината.
 
Заврши асфалтирањето на оштетениот дел на булеварот “Цветан Димов“ каде што беше потребна итна интервенција како една од најфреквентните зони во сообраќајот, информираат од Општина Чаир.
 
Со организираниот фудбалски натпревар помеѓу младите на Фудбалската Академија на Ф.К. Шкупи и Ф.К Влазрими од Слатино, во спортската сала “Енвер Идризи“ во Чаир започна реализацијата на проектот под мотото “СПОРТ ДА, ДРОГА НЕ“.
 
ЈП Водовод и Канализација – Скопје изведува работи на канализационата мрежа во Чаир, на улица Дижонска број 7.
 

Есенска акција со чистење на Општина Чаир

Екипите на ЈП „Комунална хигиена“ денеска почнаа есенска акција за генерално чистење на Општина Чаир.
 

Започнаа “Звуците на Чаршијата“

Скопје во фантастична атмосфера ги доживува емоциите кои ги пренесува културната манифестација “Звуците на Чаршијата“.
 
Општинската служба за одржување на јавната чистота во Чаир од денеска располага со новата електрична машина за собирање на отпад низ тротоарите за време на секојдневните акции за чистење.
 

Дел од Општина Чаир утре без вода

Прекин на водоснабдувањето утре од девет часот ќе имаат дел од корисниците од улиците „Перо Тошев“ и „363“ во Општина Чаир.
 

Се чистат улиците од отпад во Општина Чаир

Општина Чаир информира дека нивните служби за одржување на јавната чистота се на терен и ги чистат улиците од фрлениот отпад.
 

© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.