Иако едното дете е бело, а другото црно, тие се близнаци. Даниел и Дејвид се родени само со една минута разлика.
 
Гризли мечката Џимбо била само мало мече кога од стапица во дивината ја спасиле Сузан и Џим Ковалчик и ја однеле во својот резерват за диви животни.
 

„Љубојна“ во возобновување на уште една божикна песна

Традиционално, и оваа година, како што наближува Божик, се интензивираат активностите на Здружението „Бадникови поворки“, чија што цел е, да го подготви нашиот народ за достоинствено празнување на Христовото Раѓање - Божик.
 
Смртта на двегодишно дете од Грција кое се задушило во својот дом откако се вовлекло во фиока на каучот додека неговите родители спиеле била болна, покажала обдукција на телото на детето, а пренесе српски „Телеграф“.
 
Која било листа на најголеми актери почнува со Роберт де Ниро и Ал Пачино. Резимето за двете легенди трае 50 години и истото вклучува безброј награди, класични филмови и иконски изведби.
 

Први декември - Светскиот ден на сидата

Датумот беше поставен во 1988 година, на иницијатива на Светската здравствена организација, со цел да се фокусира вниманието на јавноста кон ХИВ / СИДА и да се потенцира потребата за поддршка и разбирање за луѓето кои живеат со оваа болест.

 
Во стомакот на мртов елен пронајден во национален парк во северниот дел на Тајланд најдени биле 7 килограми ѓубре.
 
Коалата чие спасување го виде целиот свет откако случајна минувачка ја спаси од огнот, почина во Австралија од последиците од шумскиот пожар.
 
Американскиот бизнисмен Хари Мортон почина на 39-годишна возраст. Тој беше сопственик на познат синџир ресторани, а на јавноста ѝ беше познат по неговата наводна афера со пејачката и актерка Линдзи Лохан (33).
 
Земјотресот што утринава ја погоди Албанија, а кој силно се почувствува и во нашата земја и пошироко во регионот, е еден од најсилните забележани по оној од 1979 година, вели началничката на црногорскиот Завод за сеизмологија, Јадранка Михаљевиќ и додава дека не може да се процени дали во деновите што следат епицентарот би можел да биде во Црна Гора, пишува српски „Курир“.
 
Младата климатска активистка од Шведска, Грета Тунберг, ќе биде гостинка-водител на британскиот сервис „Би-би-си“ за време на божикните празници.
 
На крајот на септември оваа година, бројот на мобилни телефони во Црна Гора изнесувал 1.294.942, што претставува рекорд во Европа.
 
Кога објавивме календар на австралиски пожарникари пред неколку недели за 2020 година, жените буквално излегоа настрана.
 
Бремена жена е убиена од кучиња во шума во северна Франција, каде се одвивал лов со песови, соопштија истражителите.
 
Иако зависноста од купување е одамна призната, таа денес има прилично поинакво значење и обем.
 
Музичарот Ѓорѓе Балашевиќ (66) го откажа распродадениот концерт во Крагуевац поради здравствени проблеми. Неговата ќерка Беба Балашевиќ ги објави вестите на социјалните мрежи.
 

Бил Гејтс повторно е најбогат човек во светот

Oсновачот на „Мајкрософт“, Бил Гејтс во петокот го надмина директорот на „Амазон“, Џеф Безос, на списокот на најбогати луѓе во светот, за прв пат по повеќе од две години, покажуваат податоците за индексот за милијардери на „Блумберг“.
 
Седумнаесетгодишно девојче од Колумбија страда од невообичаено нарушување поради кое спие со недели.
 

© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.